Holandia – kraj (niekoniecznie) w depresji

 

Holandia jest monarchią konstytucyjną ze stolicą w Amsterdamie. Jest członkiem Unii Europejskiej, a walutą obowiązującą jest Euro, co oznacza, że wypada wziąć ze sobą sporą sumę, aby wystarczyło nam na wszystko.

Kiedy mówimy Holandia mamy na myśli Państwo leżące w ¼ swojej objętości poniżej poziomu morza, ale ludzie żyjący w nim wcale nie wydają się osobami z depresją. Wręcz przeciwnie!! Każdy przechodzień mijany w parku pozdrawia, nawet jeśli widział Cię po raz pierwszy w swoim życiu.

Głównym środkiem transportu jest ROWER – Holendrzy postawili na zdrowe powietrze, co widać praktycznie na każdym kroku. W miastach, na wsiach a nawet do granic kraju można w łatwy sposób dostać się właśnie rowerem. Sam zwiedzałem to piękne Państwo w taki sposób.

Choć rower jest najbardziej popularnym środkiem transportu nie można zapomnieć o tym, że w Holandii bardzo mocno rozwinięta jest żegluga morska i śródlądowa. Przeprawy rzeczne pozwalają barkom przepłynąć z południa na północ. Nie zapomnijmy, że na terenie Holandii znajdują się jedne z największych portów morskich w Europie – Port Rotterdam oraz Port w Amsterdamie.

Co warto zobaczyć?

Choć Holandia podczas II Wojny Światowej została praktycznie zniszczona w całości, to niektóre zabytki przetrwały wojnę! Holandię można zwiedzać cały rok jednak najpiękniej robi się tu na wiosnę, kiedy połacie terenów zajmują kwitnące tulipany.

Sama Holandia nie posiada własnej kuchni. Tutaj dominują potrawy zapożyczone z kuchni włoskiej, francuskiej czy chińskiej. Popularne jak w całej Europie są polskie sklepy.

Miasta warte uwagi:

Amsterdam – miasto tysiąca kanałów, początki miasta datowane są na XII w. Turystyka ma niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę miasta. Rocznie odwiedza Amsterdam około czterech milionów turystów. Amsterdam to centrum życia kulturalnego Holandii. Amsterdam jest też dla wielu przede wszystkim miastem wolności, tolerancji.

W samym Amsterdamie warto zwiedzić Rijksmusseum, Dom Anny Frank, Plac Dam, Muzeum Vincenta van Gogha, Browar Heineken czy słynne Zoo.

Do Amsterdamu można dostać się bezpośrednio drogą morską z Newcastle. Trasę obsługuje armator DFDS Seaways!

Rotterdam – miasto portowe, które przez lata mogło szczycić się największym na świecie portem, a obecnie znajduje się tam największy port w Europie. Z Morzem Północnym połączone jest kanałem Nieuwe Waterweg. Niesamowite wrażenie robi wjazd na wieżę obserwacyjną Euromast, z której możemy zobaczyć piękny ratusz, Witte Huis czy Hotel New York, spod którego przez lata odpływali mieszkańcy Europy za nowym życiem do Ameryki.

Eindhoven – miasto położone na południu państwa, niedaleko granicy z Belgią. Miasto przemysłu elektronicznego (40% produkcji krajowej) słynne za sprawą firmy Philips. Miasto zniszczone na podobnym poziomie do Warszawy podczas II Wojny Światowej. Wielu zabytków nie ma, jednak neogotycki kościół św. Katarzyny, Muzeum Techniki Evoulon, Stadelijk van Abbemuseum i dawna fabryka Philipsa Witte Dame robią wrażenie.

Nie zapominając również o Hadze, Utrechcie, Bredzie, Arnhem, Alkmaar czy Groningen. Pamiętajmy również o regionach dla smakoszy! Tutaj powstały takie rodzaje serów jak  Beemster, Edammer, Rico, Kernem, Leerdammer, Maasdammer, Maaslander, Milner, Old Amsterdam, Old Alkmaar, Zaanlander.