MAŁE TROLL-OWANIE W NORWEGII

Nie, nie będzie o typowym trollowaniu, czyli złośliwości, antyspołecznym zachowaniu i wywoływaniu gniewu w sieci… nie będzie też o łowieniu ryb na haczyk czy błystkę… Przybliżymy nieco postać trolla, czyli norweską istotę mityczną, która w zasadzie nie należy ani do miłych, ani pomocnych, ani lubianych stworzeń, niemniej jednak jest niemalże wpisana w krajobraz Norwegii i należy do atrakcji nie tylko turystycznej tego kraju. Trolle – człekokształtne istoty mające po 4 palce u rąk i nóg, długie nosy i ogony, słyną ze swojej złośliwości w stosunku do ludzi i do zwierząt, mieszkają w niedostępnych miejscach, w lasach i jaskiniach, pojawiają się wyłącznie w nocy, ponieważ promienie słońca zamieniają je w kamień. Pan troll – Trollgubben i pani trollowa Trollkjerringa pochodzą z mitologii nordyckiej. Będąc kiedyś olbrzymich rozmiarów trolle przegrały walkę z bogiem Thorem, bogiem burz i piorunów i za karę pozostały małymi karłami. Do tej pory ludzie wierzą, że trolle rodzą się z kamieni a ich największe siedliska do fjordy. Ale i gdzieniegdzie w całej Norwegii  można zobaczyć wiele takich skamieniałych trolli, które nie zdążyły schować się przed dziennym światłem na przykład Trolltindene w Romsdal, Svolvaergeita na Lofotach, Troll w Parku Rodzinnym Hunderfossen w Gudbrandsdalen, na północ od Lillehammer. Trolle znane są głównie z podań , legend i ballad ludowych, które pochodzą z roku 1844,  Norske Folkeeventyr  spisanych przez Petera Christena Asbjornsena i Jurgena Engebretsena Moe. Rozróżnia się pięć głównych „odmian” tych magicznych postaci:

Troll leśny – mieszkaniec norweskich lasów, jego starość odznacza się wyrastającym z nosa mchem i wystającymi  z uszu grzybami. Troll ten wtapia się w ziemię i udaje olbrzymią górę, pokrytą runem leśnym. Cały czas leniwie drzemie, ale jeżeli wyczuje zapach człowieka budzi się, aby go złapać i zjeść.

Troll górski – zacięty poszukiwacz złota i bogactwa okrada wszystkich – i bogatych i biednych. Jeden z trolli górskich próbował nawet zabrać sobie słońce, jak głosi legenda, traktując go jako olbrzymi kawałek złota.

Troll z trzema głowami – najbardziej okrutny z trolli, być może i dlatego, że jest posiadaczem aż trzech pustych głów.

Troll wojny – bohater książki „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena, właściciel  ciężkiej,  żelaznej zbroi i gigantycznej broni.

Troll Muminek – obecny tylko w książkach, być może dlatego, że to najbardziej przytulny przedstawiciel z rodziny trolli.

A oto nasze trolle – czy są one podobne do wymienionych?

Nasze Trolle nie mają nic wspólnego ze złem. Zapraszają do Norwegii, najpiękniejszej Krainy Fiordów!