Kierunek -> słoneczny Bornholm

Bornholm to duńska wyspa na Bałtyku, położona w odległości niecałych 100 km od polskiego wybrzeża.  Co roku odwiedzają ją tłumy turystów – średnio 400 tys. osób rocznie. Dlaczego? Co takiego ma w sobie?

Nazwa wyspy pochodzi prawdopodobnie od zamieszkującego ją w przeszłości germańskiego plemienia Burgundów oraz wyrazu holm oznaczającego w języku germańskim wyspę.

Położenie geograficzne wyspy Bornholm:

 • 37 km na południe od wybrzeży Szwecji
 • 88 km na północ od wybrzeża Niemiec
 • 100 km na północ od wybrzeża Polski
 • 145 km od Kopenhagi
 • 135 na wschód od najbliższego odcinka duńskiego wybrzeża

 

 

Religia: protestantyzm (głównie), katolicyzm

Języki: duński, angielski, niemiecki, chociaż są też miejsca, w których np. broszury są drukowane w języku polskim

Waluta: korona duńska (DKK – 1 korona = 100 øre)

Klimat: łagodny, o dużej wilgotności powietrza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 17°C, najzimniejszym – styczeń. Od maja do sierpnia na Bornholmie miesięcznie jest ponad 300 godzin słońca. Poza tym niewielka ilość opadów i łagodne zimy z silnymi wiatrami powodującymi sztormy.

 

 

Na wyspie mieszkają przemili ludzie, którzy witają turystów wyjątkowo ciepło. Panuje tam niesamowita, przyjazna i sąsiedzka atmosfera. Poza tym co najważniejsze, wyspa przykuwa uwagę turystów piękną przyrodą: na północy – największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego – Hammershus z okolic 1255 roku oraz majestatyczne klify, na południu – piaszczyste plaże…

 

 

na wschodzie – malownicze miasteczka, zachwycające kolorowymi elewacjami domów…

 

 

 

w centrum wyspy – las Almindingen – jeden z największych kompleksów leśnych w Danii. Turystów przyciągają również ścieżki rowerowe (300 km), piesze szlaki i pola golfowe. Swój urok mają też maleńkie porty przybrzeżne.

 

 

 

Na wyspie, na terenie wiejskich zabudowań można znaleźć także kilkanaście całkiem dobrze utrzymanych wiatraków. Są one charakterystyczne dla tego regionu Danii.

 

 

 

Charakterystyczne są również białe kościoły z XI-XII wieku, które można zwiedzić w miejscowościach: Olsker, Nyker, Nylars i Østerlars. Niektóre z nich mają w środku freski.

 

 

Będąc na Bornholmie warto spróbować śledzi i innych ryb. Chodź nie da się ukryć, iż jedzenie w restauracjach jest dosyć drogie. Najbardziej popularnym daniem jest bornholmer, czyli wędzony śledź podawany z chlebem, masłem, solą morską, rzodkiewką, szczypiorkiem i żółtkiem (na zdjęciu poniżej wędzarnia na Bornholmie)

 

 

Jak dojechać na wyspę Bornholm?

Można dopłynąć bezpośrednio statkiem z Kołobrzegu do Nexo. Rejsy trwają ok. 4 godzin. Dla bardziej dociekliwych proponuję rejs promem ze Świnoujścia do Ystad (7-8 godzin), a następnie katamaranem z Ystad do Ronne (ok. 1 godz. 20 min). Jest to dobra okazja, żeby pospacerować pięknymi uliczkami miasta portowego Ystad w Szwecji. Ewentualnie bezpośrednio na Bornholm można dopłynąć również z niemieckiego Sassnitz. Dużym plusem jest fakt, że w taką podróż można się wybrać z samochodem, który może się przydać na wyspie. Warto również zabrać rower 🙂

Ciekawostki:

 • mimo pięknej pogody, na plażach jest niewiele ludzi
 • na drogach dominują rowerzyści
 • brak kantorów i całodobowych stacji benzynowych
 • mieszkańcy nie zamykają swoich domów i samochodów
 • piasek na plażach jest tu tak drobny, że wykorzystywany był kiedyś do napełniania klepsydr
 • występuje mnóstwo jeży, które niekiedy stanowią problem zwłaszcza przy kampingach
 • na wyspie praktycznie nie ma przestępczości, dlatego znajduje się tu tylko jeden komisariat.

Jeśli na własne oczy chcecie się przekonać o wyjątkowości tej wyspy, to w naszej ofercie promowej znajdziecie połączenie na Bornholm, więc zapraszam do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej lub na naszym profilu na Facebooku (kliknij w zdjęcie) 🙂

 

Informacje zaczerpnięte stąd:

http://navtur.pl/place/news/62,bornholm

http://podroze.onet.pl/przyroda/bornholm-wyspa-slonca-i-spokoju/khldj