Sardynia – Wyspa Skarbów

Sardynia, plaża

Na hasła: piaszczyste, złote plaże, romantyczne zatoki, szmaragdowe morze, malownicze wioski niczym z obrazka, zapewne nie każdemu przyjdzie na myśl Sardynia. A szkoda! Choć ma ogromny potencjał, wśród polskich turystów wciąż jest niedoceniana.

Druga co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego zachwyca swym pięknem. Bogactwo roślin, kaskady różowych bugenwilli oplatających balkony i tarasy domostw czynią wyspę wspaniale kolorową i pachnącą. Sardynia nazywana jest również Wyspą Skarbów, wybrzeże liczące blisko 1850 km to nie tylko piaszczyste plaże lecz również klify, jaskinie, skalne urwiska i zatoczki niejednokrotnie dostępne tylko od strony morza. Przyjeżdżają tu rodziny szukające ciszy i spokoju, miłośnicy sportów wodnych, snorkelingu, użytkownicy kamperów, a do szmaragdowych zatoczek chętnie zawijają jachty.

Za sprawą charakterystycznego kształtu wyspy, Grecy i Fenicjanie nadali jej nazwę „Sandalon”, co oznaczało ślad pozostawiony przez stopę boską. Może jest w tym więcej niż ziarenko prawdy, najwięcej stulatków mieszka właśnie na Sardynii! Przyczyny długowieczności mieszkańców wyspy zainteresowały nawet naukowców, którzy od lat próbują rozwiązać zagadkę znakomitego samopoczucia i kondycji tutejszych stulatków.

Bugenwilla
Bugenwilla

Kuchnia Sardynii obfituje w owoce morza: kalmary, krewetki, langusty, kraby, anchois, małże, a także sardynki. Znane są zupy rybne, noszące nazwę burrida i cassòla o pikantnym smaku. Kulinarną wizytówką Sardynii są wiejskie wyroby: chleby, pieczone mięsa, kiełbasy, sery. Desery i łakocie można wymieniać godzinami, gdyby jednak wyłonić ten jeden jedyny, stawiam na  sebadas – kruche ciasto z serem, polane miodem, przypominające duże, okrągłe pierogi.   

Pamiątki z podróży.
Będąc na wakacjach zawsze myślimy o pamiątkach. Dla bliskich, przyjaciół, dla siebie. Co przywieźć z Sardynii? Wyroby z korka, ręcznie haftowane obrusy, serwetki, biżuterię wyrabianą z koralowców. Dla smakoszy idealnym prezentem będzie wino lub lokalne sery.

Jak dotrzeć na Sardynię?
Drogą lotniczą najkorzystniej wybrać całoroczne połączenie tanimi liniami z Krakowa do Cagliari (Ryanair). Promem mamy wiele tras do wyboru: z Włoskich portów: Genua, Piombino, Livorno, Civitavecchia, Neapol, z Nicei (Francja), z Barcelony (Hiszpania). Promy Moby Lines pływające na Sardynię są dosłownie bajkowe, wymalowane w postacie z kreskówek Looney Tunes – Zwariowane melodie. Sardynia ma również połączenia promowe z Korsyką oraz Sycylią. Głównym węzłem komunikacyjnym wyspy jest Olbia oraz Cagliari.

Noclegi.
Wakacyjne domki SA FIORIDA znajdują się  w La Ciaccia (Valledoria) w centrum północno-zachodniego wybrzeża Sardynii. Zbudowane w śródziemnomorskim stylu, osadzone w przepięknym krajobrazie są idealnym miejscem wypoczynku.

Najpiękniejsze miejsca Sardynii:
Costa Smeralda „Szmaragdowe Wybrzeże” z modnymi kurortami: Porto Cervo, Palau, Golfo Aranci, uważane za jedno z najbardziej ekskluzywnych.

La maddalena
Sardynia, La Maddalena

La Maddalena – archipelag w skład którego wchodzi 62 malownicze wysepek, rozrzuconych pomiędzy Korsyką i Sardynią.

Cagliari – stolica wyspy obfituje w atrakcje turystyczne: dzielnica Castello będąca najstarszą częścią miasta, teatr rzymski, zabytkowe kościoły, fragmenty fortyfikacji, przylądek z latarnią morską Calamosca, wieże widokowe Pancrazio i Wieża Słonia.

Alghero – nazywane małą Barceloną, miasteczko słynie z licznych kościołów, placów, zabytkowych budynków.

Jaskinia Neptuna – największą jaskinia na wyspie, w której można podziwiać niespotykane, fantazyjne formy krasowe.

Starożytne miasta Thaross i Nora – ruiny miasta Thaross założonego w VIII w p.n.e. przez Fenicjan oraz  ruiny fenicko – rzymskiego miasta Nora niedaleko Puli.

Sardynia, Castelasardo
Castelasardo

Castelasardo – dla mnie to jedno z najpiękniejszych miejsc Sardynii. Miasteczko na wzgórzu z mozaiką zabytkowych domów, kamieniczek i labiryntem wąskich ulic. Niedaleko, na południe od Castelasardo, znajduje się Roccia dell’Elefante skała w kształcie słonia – temat przewodni wielu pamiątkowych zdjęć i pocztówek.