Sankt Petersburg i Białe Noce

Sankt Petersburg jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miast Rosji, a może nawet na świecie. Zachwyca bogactwem zabytków, pałaców, kamienic, muzeów,  bibliotek, kin, galerii, teatrów, szerokich bulwarów, parków. Bez wątpienia jest  najbardziej kosmopolitycznym i europejskim miastem Rosji. Białe noce, które trwają od czerwca do połowy lipca nadają miastu prawdziwie romantyczny charakter.

Sankt Petersburg znany jest z licznych teatrów, galerii, wydarzeń kulturalnych, jest również stolicą baletu. Znany na całym świecie Balet Petersburski prowadzi swą działalność od blisko 280 lat.
Według rankingu UNESCO Petersburg znalazł się na ósmym miejscu najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast na świecie. Petersburg z racji licznych kanałów, mostów nazywany jest „Wenecją Północy”. Ten sam przydomek otrzymał również Sztokholm.

Trochę historii
Car Piotr I zapragnął stworzyć miasto doskonałe, najbardziej znamienite, które miało być „oknem na Europę”. Do jego budowy zatrudniono najlepszych europejskich architektów i budowniczych. Miasto powstało na bagiennym, mokrym terenie, licznie poprzecinanym kanałami rzeki Newy.  W 1712 roku Petersburg został mianowany na stolicę Rosji. Budowę miasta kontynuowała caryca Elżbieta, która kazała wybudować w Petersburgu Pałac Zimowy, wzorowany na Wersalu.
W przeszłości Sankt Petersburg nazywany był: Piotrogrodem – od imienia założyciela cara Piotra I, Leningradem – z czasów socjalistycznych i ZSRR. Najsmutniejszy okres w historii przypada na czasy II wojny światowej, kiedy to wojska niemieckie oblegały Petersburg (wówczas Leningrad) przez prawie 900 dni. Choć miasta nie udało się zdobyć, w tym czasie straciło życie blisko milion mieszkańców, a zniszczeniu uległo wiele historycznych zabytków.

Sankt Petersburg, Białe NoceBiałe Noce

Białe Noce swym blaskiem rozświetlają miasto najbardziej od 19 czerwca do 12 lipca. Dzień trwa wtedy nawet 19 godzin, a słońce ledwo chowa się za horyzontem. Nad Petersburgiem góruje tajemnicza poświata, a liczne koncerty, festiwale sprawiają, że wszystko wokół tętni życiem. Białe noce stanowią inspiracją dla artystów malarzy, poetów, wszystko wygląda wtedy niemal baśniowo i tajemniczo. Nic dziwnego, widok ten z pewnością poruszy każdego, nawet najbardziej grymaśnego turystę. Warto zaplanować przyjazd właśnie wtedy, gdy dzień miesza się z nocą, a miasto nie kładzie się do snu.

Jadąc w podróż do Rosji niezbędna jest wiza, która może zniechęcać do wybrania tego kierunku. Dzięki bezwizowym rejsom, Sankt Petersburg można odwiedzić jedynie z ważnym paszportem i biletem na prom Princess Anastasia. Rejs bezwizowy do Sankt Petersburga jest idealny dla osób, pragnących „na własną rękę” organizować czas. Warunkiem skorzystania z wjazdu bezwizowego jest pobyt max do 72  godzin na terytorium Rosji. Więcej informacji.

Najważniejsze zabytki Sankt Petersburga:
Ermitaż – jedno z największych muzeów świata, posiada ponad 3 miliony eksponatów, do jego zbiorów należą dzieła m.in.  Rembrandta, Rubensa, Tycjana i Moneta.

Sankt Petersburg, Ermitaż
Ermitaż

Pałac Zimowy – dawna carska rezydencja z niezliczoną ilością pokojów bogato zdobionych marmurami, kryształami i szlachetnymi kamieniami. Obecnie stanowi główną część Ermitażu.

Sankt Petersburg, Pałac Zimowy
Pałac Zimowy

Twierdza Pietropawłowska – została założona na Wyspie Zajęczej w 1703 r i jest najstarszą budowlą w mieście

Sankt Petersburg, Twierdza Pietropawłowska
Twierdza Pietropawłowska

Carskie Sioło – zespół pałacowo – parkowy ze słynną Bursztynową Komnatą

Sankt Petersburg, Carskie Sioło
Carskie Sioło

Peterhof – pałac stanowi prawdziwy skarb rosyjskiej i światowej architektury sztuki, otoczony jest 144 fontannami

Sankt Petersburg, Carskie Sioło
Peterhof

Sobór św. Izaaka – największa świątynia, budowana przez ponad 40 lat może jednocześnie pomieścić 14 tys. osób

Sankt Petersburg, Sobór św. Izaaka
Sobór św. Izaaka

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego (Spas-na-Krowi) – świątynię zbudowano w miejscu, gdzie zabito cara Aleksandra II, stąd popularna nazwa cerkwi – na Krwii.

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego
Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego

Miedziany Jeździec – pomnik cara Piotra I, znajduje się na Placu Seneckim

Pomnik cara Piotra I, Jeździec Miedziany
Jeździec Miedziany