Gotlandia

Gotlandia

Gotlandia jest największą wyspą położoną na Morzu Bałtyckim, a ze względu na krajobraz, warunki przyrodnicze i łagodny klimat jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miejsc w Europie. Co zatem warto zobaczyć na Gotlandii?

Gotlandia przyciąga turystów przede wszystkim pięknymi krajobrazami, od skalistych klifów po piękne, długie i piaszczyste plaże. Na wyspie można zobaczyć również liczne jaskinie, jeziora oraz łąki.

Gotlandia

Wyspa ta ma 125 km długości i 53 km szerokości. Zbudowana jest z wapienia. Klimat na wyspie jest łagodniejszy niż w tej samej szerokości geograficznej na lądzie stałym. Na Gotlandii rosną m.in. orzechy włoskie, drzewa morwy i mnóstwo gatunków orchidei.

Co warto zobaczyć? Oto niektóre propozycje:

Największym miastem, będącym również stolicą wyspy jest Visby. Liczy 22 tyś. mieszkańców. Miasto przyciąga uwagę turystów średniowiecznym klimatem. Znajdują się tutaj średniowieczne mury obronne porośnięte bluszczem, 44 wieże obronne oraz wspaniałe pozostałości architektoniczne – jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilka stuleci.

A wiecie, że w Visby kręcone były zdjęcia do filmów o przygodach Pippi Langstrump??

Kościół w Bro – świątynia łącząca elementy stylu gotyckiego i romańskiego.

Groty w Lummelunda – groty odkryte w 1948 r., z których jedna została udostępniona dla turystów.

Kościół w Dalhem – XIII – wieczny kościół, który przeszedł renowację ok. 100 lat temu.

Groby Wikingów – pochówki w kształcie łodzi z okresu brązu. Głazy te tworzą formę okrętu.

Gospodarstwo w Kattlunds – jeden z najlepiej utrzymanych majątków ziemskich, pochodzący z XIII wieku.

Slite – drugie pod względem ludności skupisko na wyspie. Znajdują się tu również fabryki cementu.

Wyspa Farø – oddzielona od Gotlandii wąską cieśniną tzw. Wyspa Owiec, licząca zaledwie 113 km2.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się wapienne monolity, znajdujące się na wybrzeżu Gotlandii. Powstały one po stopieniu się lodowca skandynawskiego w skutek erozji morskiej skał o różnej twardości. Według legend miały one chronić wyspę przed złymi mocami.

Wapienne monolity

Ze względu na ukształtowanie terenu Gotlandii, najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest przejazd rowerem.

Jak dostać się na wyspę? Najłatwiej i najszybciej samolotem, ale ja zachęcam do podróży promem. Możecie zabrać samochód, rower, motocykl i zwiedzać wyspę swoim środkiem transportu. Rejsy nie są długie, także gorąco zachęcam. Szukając połączenia z Polski najlepszym rozwiązaniem jest rejs promem z Gdyni do Karlskrony (Szwecja), a następnie z Oskarshamn do Visby lub z Gdańska do Nynäshamn, a potem z Nynäshamn do Visby.

Mapka

 

Źródło

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.