14.02 – Walentynki

Walentynki – przygotowania do tego dnia wyglądają co roku tak samo. Witryny sklepowe całe w czerwieni, mnóstwo pluszaków, czekoladowych serc, kartek walentynkowych, a w restauracjach i knajpach wzmożony ruch. Skąd takie poruszenie?

14 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest dzień św. Walentego, zwany dniem zakochanych. Święty Walenty był kapłanem, skazanym na ścięcie głowy za udzielanie ślubów młodym, pomimo zakazu ówczesnego władcy uważającego, że najlepszym żołnierzem jest mężczyzna niezamężny. Stąd św. Walenty został okrzyknięty patronem zakochanych.

Walentynki zrodziły się już w średniowieczu, a swoje początki mają w południowej i zachodniej Europie. Dzień ten zasłynął głównie z pisania listów miłosnych. Dopiero później zaczęto się obdarowywać prezentami.

Jak na świecie obchodzony jest Dzień Zakochanych?

***

Walentynki w Stanach Zjednoczonych obchodzone są z wielkim rozmachem tzn. święto w szkołach, miłosne filmy i piosenki, walentynkowe dekoracje, w kinach pokazy dla zakochanych, kartki walentynkowe wysyłane do rodziny, znajomych, przyjaciół, kolegów z pracy.

***

W Malezji popularna jest impreza Więźniowie miłości, podczas której para zakochanych jest przywiązywana kajdankami na tydzień. Dla wytrwałych są przewidziane nagrody pieniężne. Obchodzone są również Chińskie Walentynki, w trakcie których niezamężne Chinki wrzucają do jezior i rzek mandarynki albo pomarańcze z zapisanymi danymi kontaktowymi, w nadziei na znalezienie drugiej połówki. W efekcie owoce te są wyławiane przez sprzedawców cytrusów, a potem lądują w koszykach przypadkowych osób  😉 

***

W Japonii mężczyźni są obdarowywani przez kobiety, a upominki oprócz sympatii dostają przyjaciele, koledzy z pracy i szefowie. Zgodnie z tradycją kobiety wręczają słodkie prezenty odzwierciedlające ich stosunek do mężczyzn. Koledzy otrzymują tzw. Giri – choko , dla przyjaciół tomo – choco, a dla ukochanego honmei – choco (przygotowane własnoręcznie) z dołączonym podarunkiem. Natomiast obdarowani mężczyźni odwdzięczają się Paniom w dniu 14 marca (Biały Dzień), a ich prezent musi być droższy od tego, który dostali na walentynki.

***

W Tajlandii dzień 14 lutego jest najczęściej wybieranym dniem do zawierania małżeństw.

***

W Korei Południowej walentynki obchodzone są od lutego do kwietnia, 14 dnia miesiąca. W tym dniu mężczyźni są najważniejsi i obdarowywani są słodyczami. Natomiast 14 marca odwrotnie – panie są obdarowywane przez panów.

***

Na Filipinach w tym dniu organizowane jest ogólnokrajowe wesele, w trakcie którego ślub może zawszeć aż 4000 par  😯 

***

Australia świętuje tradycyjnie – kartki walentynkowe wysyłane pocztą, drogą mailową i poprzez sms-y oraz organizowanie romantycznych kolacji, czy obdarowywanie prezentami.

***

Skandynawia – w Danii i Norwegii obchodzony jest Valentisdag. Duńczycy obdarowują się kartkami oraz kwiatami zwanymi snowdrops. Mężczyźni przesyłają do kobiet żartobliwe listy miłosne, podpisując się kropkami odpowiadającymi ilości liter w imieniu. Jeśli kobieta odgadnie imię nadawcy, jest nagradzana dodatkowo czekoladowym jajkiem z okazji Świąt Wielkanocnych. W Szwecji święto to jest zwane Alla hjartans dag, czyli święto wszystkich serc i obchodzone jest praktycznie tak jak na całym świecie. Finowie natomiast wręczają upominki najbliższym.

***

W Anglii do niedawna popularnym zwyczajem było przebieranie się dzieci za dorosłych, odwiedzanie sąsiadów i śpiewanie romantycznych piosenek. W walentynki zakochani obdarowują się kartkami w kształcie serca, z ilustracją Romea i Julii.

***

Natomiast w Czechach walentynki obchodzone są dwa razy w roku: 14 lutego i 1 maja. Prawdziwe oblężenie jest wtedy na moście Karola w Pradze, na którym zakochani wieszają kłódki.

***

We Francji walentynki są świętem narodowym. Do ukochanej osoby wysyła się kwiaty i zaprasza do teatru.

***

W Hiszpanii zakochani obdarowują się praktycznymi prezentami np. sprzęty AGD, komputery czy inne elektroniczne gadżety.

***

W Austrii przez miasteczko ST. Valentin w towarzystwie orkiestry dętej, przejeżdża orszak młodych par w dorożkach.  

***

We Włoszech tradycją jest kupowanie prezentów w czerwieni.

***

A u nas w Polsce tradycyjnie: kwiaty, słodycze, drobne upominki albo po prostu dobry film w kinie lub pyszna kolacja w restauracji.

******

Miłego świętowania  😉  😀 

 

 

 

Źródła:

http://www.fokus.tv/news/historia-walentynek-kto-wymyslil-walentynki/1217

http://www.walentynki.swieta.biz/swiat.php

http://podroze.se.pl/swiat/ciekawostki-ze-swiata/walentynki-tuz-tuz-zobacz-jak-na-swiecie-obchodzi-sie-dzien-zakochanych/2975/

http://jegostrona.pl/walentynki/artykuly/450308,japonia-francja-wlochy-walentynkowe-zwyczaje-na-swiecie.html