Weekend majowy

Długi weekend majowy to czas, który każdy chce wykorzystać możliwie najlepiej. Po długiej zimie, jesteśmy spragnieni słońca, ciepła i świeżego powietrza. Kurtki zimowe, czapki, szaliki leżą głęboko na dnie szafy, szorty i klapki czekają na baczność w gotowości! Śpiew ptaków nastraja nas pozytywnie, łatwiej też podnieść z rana zmęczone powieki. W końcu mamy wiosnę!

Dzień jest dłuższy, ale dlaczego wolnego czasu nie przybywa?  Weekend majowy to świetna okazja do chwili przerwy od życia w biegu. Organizm wyczuwa pierwszy powiew lata, w głowie snujemy plany gdzie wyrwać się na te kilka dni. Spóźnialscy nie zawsze znajdą miejsca noclegowe na ostatnią chwilę, choćby dlatego, że przezorniejsi weekend majowy planują już początkiem roku. Warto jednak choć na jeden dzień, choć na dwa pojechać w nieznane i odpocząć. Gdzie warto się wybrać? Co zobaczyć? Jak aktywnie spędzić czas? Oto kilka propozycji na majówkę w naszych okolicach – czyli Stryszawy:

Zawoja – najdłuższa wieś w Polsce leży u stóp Babiej Góry, jest doskonałym miejscem wypadowym na piesze wędrówki. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych wsi w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimą. Na nocleg idealne są całoroczne domki, do których można zabrać również czworonogich przyjaciół. W ciągu dnia aktywnie spędzać czas lub leniuchować, wieczorami grillować. Zawoja ma również szeroką ofertę gastronomiczną, tutejsze karczmy serwują najlepszego pstrąga zawojskiego.

Babia Góra
Babia Góra

Babia Góra – zwana również Diablakiem jest najwyższym szczytem Beskidów (1725 m n.p.m.). Bywa bardzo kapryśna jeśli chodzi o pogodę, jednak bardzo hojna jeśli chodzi o widoki. Do wyprawy na szczyt warto się jednak przygotować i zabrać cieplejszą oraz przeciwdeszczową odzież nawet w słoneczne dni. Pogoda jak kobieta bywa tu bardzo zmienna.

Rynek w Wadowicach
Rynek w Wadowicach

 

Wadowice – rodzinne miasto jednego z najsłynniejszych Polaków. Turyści z najdalszych zakątków Polski tłumnie przyjeżdżają tu aby odwiedzić Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Żywiec – każdy zna nazwę, ale nie każdy wskaże na mapie 🙂 W pięknych Beskidach, niedaleko Góry Żar leży miasto o tej samej nazwie co cudowny, złocisty napój z pianką. Jeśli pogoda sprzyja warto wybrać się nad Jezioro Żywieckie, od maja działają przystanie wypożyczające rowerki wodne oraz kajaki. Jeśli aura nie dopisuje warto zwiedzić Muzeum Browaru Żywieckiego.

Kraków, Wawel
Kraków, Wawel


Kraków
– tego miasta nie trzeba przedstawiać, bogactwo zabytków, wydarzeń kulturalnych przyciąga jak magnes osoby w każdym wieku. Większość mieszkańców Krakowa na weekend majowy wyjeżdża na łono przyrody, dlatego majówka to świetna okazja na uniknięcie korków i spokojne zwiedzanie.