Sztokholm – Wenecja Północy

Sztokholm jest stolicą i największym miastem w Szwecji, położonym w środkowej części kraju na 14 wyspach i otoczonym archipelagiem sztokholmskim, składającym się z 20 tyś. wysp i wysepek, połączonych ze sobą mostami, a 40% miasta zajmują parki i ogrody. Sztokholm jest siedzibą szwedzkiej rodziny królewskiej.

Kraj: Szwecja

Założony: 1252 rok – jarl Birger Magnusson

Prawa miejskie: 1436 rok

Nazwa: stock – kłoda oraz holm – wyspa

Sztokholm jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. Są metra, linie autobusowe, linie tramwajowe, pociągi podmiejskie i statki oraz miejskie linie wodne. Dużym zainteresowaniem cieszy się historyczny tramwaj nr 7, który jedzie z parku Kungsträdgården w kierunku wyspy Djurgården i po drodze mija najciekawsze atrakcje.

 

 

 

Dzięki terminalowi promowemu Sztokholm ma bezpośrednie połączenie z Tallinnem, Rygą, Helsinkami, Turku i Alandami, a dzięki portowi w Nynäshamn położonemu ok. 60 km od stolicy ma również świetne połączenie z Gdańskiem.

 

 

 

Najciekawsze miejsca w Sztokholmie:

 

Gamla Stan (Stare Miasto) – najstarsza część Sztokholmu, obejmuje całą wyspę Stadsholmen.

Stortorget – słynny plac, na którym co roku organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy.

Storkyrkan (Katedra Sztokholmska) – kościół, w którym organizowane są ceremonie zaślubin i koronacji rodziny królewskiej.

 

 

Riddarhuset (Dom Rycerstwa) – historyczny budynek spotkań arystokracji.

Pałac Królewski – siedziba Króla Szwecji, położona na wzgórzu zamkowym Slottsbacken.

 

 

Kaknästornet z wieżą telewizyjną o wysokości 155 m. ➡ 

Wyspa Djurgården – dawne tereny łowieckie. Obecnie są na niej liczne muzea, wesołe miasteczko oraz wiele innych placówek kulturalnych. Znajduje się tutaj słynne ABBA The Museum poświęcone najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi muzyki pop.

 

Kungliga Operan (Królewska Opera), której twórcą był król Gustaw III. Został on zamordowany podczas balu maskowego w 1972 roku. Na jego cześć powstała opera Bal maskowy, która opowiada o tym zamachu. 

Skogskyrkogården – leśny cmentarz, powstały w latach 1915 – 1940, intryguje ścieżkami prowadzącymi wzdłuż drzew i wzgórzem medytacji. W 1994 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na tym cmentarzu została pochowana słynna hollywoodzka aktorka Greta Garbo.

Sky View – oryginalny punkt widokowy, czyli kula wjeżdżająca na dach hali Ericsson Globe

 

 

W mieście znajduje się też ponad 70 muzeów i 100 galerii sztuki. Do najsłynniejszych należą:

Armémuseum (Muzeum Armii) – wystawy dotyczą historii wojskowości w Szwecji.

Fotografiska – wystawy współczesnej fotografii.

 

 

Historiska museet (Szwedzkie Muzeum Historyczne) – poświęcone historii Szwecji.

Östasiatiska museet (Muzeum Antyków z Dalekiego Wschodu)

Sjöhistoriska (Muzeum Morskie)

 

Nasze biuro zajmuje się również sprzedażą różnego rodzaju wycieczek. Jedną z ofert jest czterodniowa wycieczka autokarowa do Sztokholmu, połączona z przeprawą promową – idealne rozwiązanie na długi weekend lub kilkudniowy wypad wakacyjny. 

Jeśli jesteście zainteresowani, poniżej przesyłam link do oferty – wystarczy kliknąć w zdjęcie  😎 

 

 

Źródło