TAM BYŁEM – MAROKO NA KAŻDĄ KIESZEŃ

Co warto zobaczyć? Kiedy najlepiej wybrać się w podróż? Gdzie szukać zakwaterowania?

Zacznijmy może od tego, w jaki sposób warto planować wyjazd do Maroka. Jeżeli chcesz odpocząć na plaży, to najlepsze miejsce jest na południu kraju, gdzie znajduje się największy kurort w Maroku – Agadir. Warte uwagi jest również miasto Essaouira. Najlepszy okres na wypoczynek zaczyna się od maja, a kończy w październiku. Wiele ofert wyjazdów proponują polskie biura podróży, przede wszystkim do Agadiru, choć oferty zwiedzania również rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, ponieważ Maroko można zwiedzać cały rok. Temperatura powietrza utrzymuje się w okolicach wartości powyżej 20 stopni C. Jedyny problem jaki uniemożliwi zwiedzanie północy kraju, to pora deszczowa trwająca od stycznia do końca marca.

Natomiast ja ze swoimi znajomymi ruszyliśmy na wyprawę w marcu. Kończył się okres deszczowy, więc liczyliśmy na poprawę pogody na północy. Najlepsze połączenie z Polski do Maroko jest z Krakowa do Marrakeszu tanimi liniami lotniczymi  – lot trwa w okolicach 4 godzin. Ale dla zaprawionych turystów spędzających wakacje np. na południu Hiszpanii ważna informacja –  w bardzo łatwy sposób można dostać się na drugą stronę cieśniny Gibraltarskiej promem z: Algeciras do Ceuty , Algeciras do Tangier Med lub Malaga do Tangier Med.

Planując podróż do Maroko najmniejszy problem jest z zakwaterowaniem. Ilość ofert noclegowych w największych miastach jest wystarczająca i w każdym standardzie. Polecam poszukanie czegoś na miejscu (najlepiej riady), ponieważ w kulturze arabskiej istnieje przekonanie, że każdą cenę trzeba negocjować. Walutą w Maroku jest dirham marokański (1 dirham = 30 groszy), choć inne waluty popularne na świecie takie jak euro czy dolar są również mile widziane. Oferty wystawione na sprzedaż internetową są zazwyczaj zawyżane przez właścicieli obiektów.

Jak najlepiej poruszać się w głąb kraju? Jeżeli chodzi o trasy między miastami to najczęściej wykorzystywanym środkiem transportu jest autobus, dla wygodnych polecam przewoźnika CTM. Ceny tras są porównywalne do tych polskich ( z Marrakeszu do Fezu zapłaciliśmy ok. 60 zł). Pociągiem również można dostać się do poszczególnych miast jednak droga jest dłuższa niż autokarem.

Co warto zobaczyć?

Berberowie (Berberzy) – rdzenna ludność Berberii w północnej Afryce i na Saharze, pochodzenia chamito-semickiego. Stanowią w większości odrębny typ somatyczny w ramach rasy białej, nazywany w nauce berberyjskim. Wielu ma do dziś niebieskie oczy, rude bądź jasne włosy.

Marrakesz – Miasto warowne. Powstało w drugiej połowie XI wieku – pierwotnie jako niewielki ksar, który w kolejnych wiekach rozrósł się do warownego miasta. Pierwsze mury miejskie wzniesiono już na początku XII wieku – dotrwały one do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Ich budulcem jest tabia – materiał złożony głównie z czerwonej gliny.

Góry Atlas – Z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal(4167 m n.p.m.). Rozciągają się na przestrzeni ponad 2000 km od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po Zatokę Kabiską na Morzu Śródziemnym. Znajdują się na terytorium trzech państw: Maroka, Algierii oraz Tunezji.

Fez – Miasto zostało założone przez Idrisa I w VIII wieku n.e. Początkowo było tylko niewielką miejscowością, jednak rozbudowało się znacznie w następnym stuleciu, odkąd w 807 roku kolejny władca Idris II ustanowił tu pierwszą stolicę Maroka. Do miasta przybyli wtedy uchodźcy z dwóch najważniejszych ośrodków ówczesnego islamskiego świata -Kordowy w Andaluzji i Kairuanu w Tunezji.

Essaouira – Na terenach współczesnej As-Suwajry Portugalczycy pod dowództwem Diogo de Azambuja wznieśli w 1506 roku fortecę Castelo Real de Mogador. Obecne miasto założono w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W XIX wieku był to jedyny marokański port na południe od Tangieru, do którego mogły zawijać w celach handlowych europejskie statki.

Casablanca – Casablanca jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturowym oraz największym portem morskim Maroka. Tutaj odbyła się historyczna konferencja w Casablance. Miasto jest uznawane za Marokańskie Cannes.

Rabat – Stolica. Duży ośrodek przemysłowy (chemiczny, metalowy, spożywczy, skórzany, odzieżowy) i rzemieślniczy (dywany, biżuteria, ceramika). Rabat jest także ważnym centrum turystyki. W mieście znajduje się ważny port morski i węzeł komunikacyjny z międzynarodowym portem lotniczym.

Agadir –  Miasto jest ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego. Międzynarodowy port lotniczy, 10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Agadir jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku.

Szafszawan –  Miasto przyciąga wielu turystów ze względu na charakterystyczną architekturę  domów o błękitnych fasadach.

Sahara – Merzouga jest wioską leżącą pośród saharyjskich piasków w Maroko, 50 km od granicy z Algierią. Znana jest dzięki temu, że leży na skraju Erg Chebbi, długiego na 50 km i szerokiego na 5 km pasa piaskowych wydm, których wysokość dochodzi do 350 m.

Jedzenie! Jednym z najważniejszych punktów wakacji jest oczywiście jedzenie. Co państwo to inne krajowe hity kulinarne. W Maroku należy spróbować Tażina oraz Kuskus (przygotowany przez gospodynię w riadzie w szczególności Tażin jest wyśmienity).

Co warto kupić?

Pamiętajcie, że Europejczycy to rynek zbytu. Targujcie się ile tylko możecie, bo nieraz zbić cenę można nawet o 2/3 wartości początkowej. Obowiązkowo należy odwiedzić sklep kosmetyczny i bazar z przyprawami! Dla lubiących owoce powinność to spróbowanie daktyli oraz różnych rodzajów orzeszków ziemnych PYCHOTA!! Oczywiście w Fezie należy zakupić coś skórzanego (asortyment tak wielki, że idzie dostać zawrotów głowy). Polecam również rybkę bądź krewetki w miastach portowych.